W dniach 3-5 października na terenie Sanktuarium Jana Pawła II odbyła się Ogólnopolska Oaza Jedności Diakonii Liturgicznych, prowadzona przez ks. dr Stanisława Mieszczaka SCJ we współpracy z Centralną Diakonią Liturgiczną oraz Diakonią Liturgiczną Archidiecezji Krakowskiej.

 

Było to spotkanie członków Diecezjalnych Diakonii Liturgicznych z całej Polski, a zarazem jeden z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 oazowiczów reprezentujących swoje miejsca posługi – począwszy od diecezji gdańskiej i białostockiej, poprzez diecezje bydgoską, warszawską i warszawsko – praską, radomską, wrocławską, częstochowską, katowicką oraz przemyską, a na gospodarzach, czyli uczestnikach z diecezji krakowskiej, skończywszy.

 

Przez minione 3 dni wspólnie celebrowaliśmy liturgię, dzieliliśmy się doświadczeniem posługi w Ruchu Światło – Życie oraz zastanawialiśmy się nad możliwościami włączenia poszczególnych Diakonii działających w naszym Ruchu w bezpośrednie przygotowanie celebracji towarzyszących katechezom w czasie ŚDM 2016.
Na OJDL przybyli także przedstawiciele Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, którzy opowiedzieli o swojej pracy oraz zaprezentowali przygotowane przez siebie pomoce formacyjne dla duszpasterstw służby liturgicznej. Podsumowując, można powiedzieć, że były to trzy dni budowania fundamentów pod przyszłą (a właściwie już rozpoczynającą się) współpracę Diakonii Liturgicznych z całej Polski w tworzeniu zespołów posługujących na ŚDM 2016.

 

Serdecznie dziękujemy duszpasterzom z Centrum Jana Pawła II za ofiarną wszechstronną pomoc w przygotowaniu i podczas trwania rekolekcji. Dziękujemy także ks. Łukaszowi Michalczewskiemu i Diakonii Muzycznej za pomoc w czasie liturgii w tych dniach. Nasze wspólne świadectwo, serdeczność okazana gościom, z pewnością zostanie zaniesione do wielu diecezji.

 

Mateusz Czub

Zdjęcia z wydarzenia