Przypomnij sobie ostatnią Mszę, na której byłeś/byłaś…
Czy pamiętasz słowa kolekty? Może jakiś fragment prefacji?
A może przynajmniej o czym było pierwsze czytanie?

Zbyt rzadko skupiamy się na słowach wypowiadanych
w trakcie liturgii… Czas to zmienić!
Zachęcamy Cię do wzięcia udziału w naszej akcji: 

#okruchyliturgii 



Opis akcji

Chociaż uczestnicząc w Mszach Świętych i nabożeństwach zawsze spotykamy się ze Słowem Bożym i tekstami liturgicznymi zwykle umyka nam fakt, że modlitwy powstawały w wyniku głębokiego namysłu teologicznego i miały za zadanie zwrócić uwagę wiernych na najważniejsze treści święta lub uroczystości. Dlatego nasza diakonia pragnie zaprosić wszystkich do refleksji nad słowami, które Kościół podaje nam w liturgii.

Aby wziąć udział w naszej akcji wystarczy pójść na Mszę Świętą, uważnie słuchać, zapamiętać lub zanotować fragment tekstu liturgicznego, który szczególnie nas poruszył, a następnie udostępnić go w mediach społecznościowych oznaczając #okruchyliturgii Na koniec nie zapomnijmy zaprosić znajomych do udziału w akcji.

Jak uczy Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii Sacrosanctum concilium, “Chrystus jest zawsze obecny w swoim Kościele, szczególnie w czynnościach liturgicznych. Jest obecny w swoim słowie, albowiem gdy w Kościele czyta się Pismo Święte, wówczas On sam mówi. Jest obecny gdy Kościół modli się i śpiewa psalmy (…) Rzeczywiście, w tak wielkim dziele, przez które Bóg otrzymuje doskonałą chwałę a ludzie uświęcenie, Chrystus zawsze przyłącza do siebie Kościół, swoją Oblubienicę umiłowaną”.  Warto świadomie uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, bo spotykamy wtedy Chrystusa i nigdy nie jesteśmy sami. 

Geneza akcji

Jednym z najbardziej wartościowych dla mnie fragmentów działalności naszej diakonii jest nasze „zbieranie okruszyn” – dzielenie się tym, co nas szczególnie dotknęło w tekstach liturgii celebrowanej przed chwilą. Nie jest to jednak praktyka znana, co więcej – może być odbierana jako niezrozumiała. Wiele osób, także związanych z naszym Ruchem nie pomyślałoby nawet o tym, że można rozważać teksty liturgiczne, rozmawiać o nich i czynić w ten sposób modlitwę Kościoła także własną modlitwą, żyć tymi tekstami tak, jak żyje nimi Kościół. Dlatego na ostatnim spotkaniu padł pomysł akcji, która ma na celu pokazanie tego, że da się wiele wyciągnąć z tekstów liturgii, żyć tym i się dzielić oraz zachęcenie do tego innych.

Alfred Budziak


NAJBLIŻSZE AKCJE
wkrótce